Írta: -ka-pír-
|
2020. április 01. |
- 60 dkg őz lapocka- vagy combhús
- 20 dkg füstölt szalonna vagy kacsa háj
- 15 dkg zsemlemorzsa
- 1 fej vöröshagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 1-1 kk kakukkfű és rozmaring
- 1-1 tk frissen őrölt feketebors és pirospaprika
- 2-3 ek (házi) ketchup
- 2 tk só
Az öntethez: - 1 nagy pohár (kb. 40 dkg) joghurt/kefír
- 1 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 tk currypor
- 1 tk kapor
- 1 késhegynyi fehérbors
- 1 kk só
Az őzhúst finomra daráljuk a szalonnával vagy a hájjal, majd hozzá keverjük a reszelt vöröshagymát, a zúzott fokhagymát, a zsemlemorzsát, a ketchupot, valamint a frissen őrölt/ zúzott szárított fűszereket. A kakukkfű és a rozmaring ha van, lehet friss is, ilyenkor a leveleket húzzuk le a fás szárról és vágjuk finomra egy késsel, illetve számoljunk belőle kb 2-2 teáskanálnyi mennyiséget. A hús masszát sózzuk, majd formázzunk belőle kb. 5 dkg-os hengereket, amelyeket nyárson, faszénparázs felett, vagy sütőben, sütőpapírra helyezve kb. 10-15 perc alatt készre grillezhetünk.
Amíg a húspogácsák sülnek, addig elkészítjük az öntetet a joghurtból, a felsorolt fűszerek hozzáadásával.
A kész kebabhúsokat lepénykenyérre, vagy tortillára szórt madárbegy salátára helyezzük, vékonyra vágott vörös- vagy újhagymával gazdagítjuk, és megöntözzük a joghurtos öntettel, illetve ízlés szerint chili szósszal. A madárbegy salátát helyettesíthetjük frissen szedett tyúkhúrral, spenótlevéllel vagy rukkolával is.
Borajánló:
Illatos, kiegyensúlyozott savgerinccel és leheletnyi maradékcukorral rendelkező fehérbort ajánlok hozzá fogyasztani, mondjuk egy Irsai Olivér-t vagy valamilyen muskotály házasítást.
|
Utolsó frissítés ( 2020. április 01. )
|
Írta: -ka-pír-
|
2020. március 29. |
- 12 szelet csontos vaddisznó tarja
- 3 ek házi mustár
- 3 ek repce, vagy napraforgó olaj
- 1 fej vöröshagyma
- 3 gerezd fokhagyma
- 1-1 kk őrölt feketebors, kakukkfű, majoránna
steak burgonya: - 1,5 kg héjában főtt burgonya
- 1 ek grill fűszerkeverék
- kb. 0,5 l olaj a sütéshez
A csontos tarjaszeleteket kiklopfoljuk, enyhén besózzuk, majd egyenként bekenjük mindkét oldalukat a 3 evőkanál házi mustárból, 3 evőkanál olajból, 1 fej reszelt vöröshagymából álló páccal, amit néhány gerezd zúzott fokhagymával, valamint 1-1 kávéskanálnyi kakukkfűvel, majoránnával és őrölt feketeborssal fűszerezünk. Az így bepácolt hússzeleteket néhány órán keresztül pihentetjük, majd forró bezsírozott tárcsalapon készre sütjük.
Amíg a hússzeletek a tárcsalap szélén sülnek, addig a héjukban megfőzött, majd meghámozott burgonyákat gerezdekre vágjuk és a tárcsalap közepébe öntött olajban aranybarnára és ropogósra sütjük, majd ízlés szerint meghintjük grill fűszerkeverékkel. Házi csalamádéval és és hideg fröccsel adjuk asztalra.
Borajánló:
Mátrai vagy Felső-magyarországi olaszrizlingből készült bort és helyi szikvizet ajánlok hozzá fogyasztani fröccs formájában. |
Utolsó frissítés ( 2020. március 29. )
|
|
Írta: -ka-pír-
|
2020. március 28. |
Pikáns magos mustár: - 25 dkg fehér mustármag
- 1 dl fehérborecet
- 2 tk só
- 2 tk barnacukor
- 1 kk fehérbors
A gyógynövényüzletben vásárolt mustármagot bő, langyos vízzel átöblítjük, majd egy éjszakára bő hidegvízbe áztatjuk. Másnap leszűrjük róla a vizet, lecsöpögettjük és hozzáadjuk a további hozzávalókat, majd egy botmixerrel finoman pépesítjük. A botmixer a mustármagok legnagyobb részét egyben fogja hagyni, de képez egy finom masszát is a magok között, amitől egészen szép állagú lesz az egész mustár. 1-2 napos érlelést követően fogyasztható és kiforrázott üvegekbe töltve, hűtőben hónapokig is eláll.
A só, ecet és cukor arányával ízlés szerint lehet játszani. Az így kapott mustár enyhén csípős, inkább pikáns lesz. Ha igazán erős mustárt akarunk készíteni, akkor a magokat dupla mennyiségű borecetbe áztassuk és kevés vizet adjuk hozzá a pépesítéskor.
Mézes fűszeres mustár: - 25 dkg fehér mustármag
- 1 dl almaecet
- 3 ek méz
- 2 tk finom asztali só
- 2 tk morzsolt tárkony
- 1-1 késhegynyi őrölt fekete- és fehérbors
- 1-1 késhegynyi őrölt gyömbér, kurkuma, szegfűszeg
A fehér mustármagot fűszer- vagy kávédarálóval finomra őröljük, majd összekeverjük 2,5 dl forrásban levő vízzel. Ezt követően hozzáadjuk a fűszereket és az ecetet, majd amikor kihűlt, a mézet is belekeverjük. Amennyiben túl sűrű lenne a keverék, langyos víz és ecet keverékével lazíthatunk rajta.
Aki nem szereti a mézet, barnacukorral helyettesítheti azt. Vállalkozó kedvűek készíthetik hideg vízzel is, ebben az esetben a mustár csípős, tormás íze megmarad, amit őrölt erőspaprika hozzáadásával tovább fokozhatunk, mélyíthetünk. Kiforrázott befőttes üvegben, hideg helyen, sokáig eltartható.
Ketchup: - 5 dl sűrű passzírozott paradicsom
- 2 fej vöröshagyma
- 2 db alma
- 1 ek Garam masala por (fahéj, babérlevél, római kömény, koriander, zöld vagy fekete kardamom, szemes feketebors, szegfűszeg, őrölt szerecsendió-virág)
- 0,5 dl napraforgó olaj
- 0,5 dl balzsamecet (vagy vörösborecet)
- 2 ek melaszos nádcukor (pálma vagy barnacukor)
- 1 kk Na-benzoát (a tartósításhoz)
A vékonyra felszeletelt vagy legyalult vöröshagymát a felhevített olajon, folyamatos kevergetés mellett megkaramellizáljuk, majd meghintjük a Garam masala fűszerkeverékkel, hogy az olajos keverékben jól kioldódjanak az ízei. Ezt követően fedő alatt összepároljuk a reszelt almával, majd amikor már teljesen pépes a keverékünk, hozzá adjuk a passzírozott paradicsomot, a balzsamecetet és a cukrot is. Botmixerrel teljesen homogén állagúra pépesítjük, majd a tartósítószer hozzáadását követően kiforrázott üvegekbe töltjük, és száraz dunsztban lassan kihűtjük a lezárt üvegeket.
Különböző curry porok további hozzáadásával elvihetjük egy keletiesebb, még melegebb ízvilág felé is a mártásunkat.
A Na-benzoát hozzáadása a ketchup eltarthatósága miatt szükséges, de friss felhasználás esetén az elhagyható, így is kb. egy hétig eltartható a hűtőszekrényben. |
Utolsó frissítés ( 2020. március 28. )
|
|
Írta: -ka-pír-
|
2016. május 29. |
- 60 dkg őzcomb
- 20 dkg erdélyi szalonna
- 4-5 szál friss kakukkfű
- só, őrölt fehérbors
A mártáshoz: - 1 dl majonéz
- 1 dl tejföl
- 1/2 cs metélőhagyma
- 1 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 ek reszelt ecetes torma
- 1 ek dijon-i mustár
- 1 ek aprított kapribogyó
- 1 ek aprított csemegeuborka
- 1 tk ek szárított kapor (helyettesíthető petrezselyemmel)
- 1 tk barnacukor
- 1-1 késhegynyi őrölt chili és feketebors
- só ízlés szerint
Az őzcombot kifilézzük, megszabadítjuk hártyáitól, majd közepes rostú darálón kétszer ledaráljuk. A második alkalommal hozzádaráljuk a bőréről levágott és felkockázott erdélyi szalonnát is. A húspépet sóval, fehérborssal és finomra aprított kakukkfűvel ízesítjük, majd légmentesen lezárva, legalább egy éjszakán át pihentetjük a hűtőszekrényben. Sütés előtt négy egyenlő pogácsára osztjuk, olajozott kézzel kilapítjuk, majd faszén parázs felé helyezett rostlapon, ízlés szerint készre sütjük. |
Utolsó frissítés ( 2016. május 29. )
|
|
Írta: -ka-pír-
|
2015. augusztus 13. |
 - 1 kg őzgerinc filé
- 5 fej lilahagyma
- 4 db pritamin- vagy kápia paprika
- 1 dl olaj
- 3 szál friss vagy 2 tk szárított rozmaring
- 3 gerezd fokhagyma
- só, bors
Az őzgerincből készített filéket teljesen lehártyázzuk és kb. 3x3 cm-es darabokra felvágjuk. A fokhagymát és a rozmaringot egy éles késsel jól összeaprítjuk, majd ezzel és gorombára tört feketeborssal fűszerezzük a húst, amit végül megöntözünk a jó minőségű mogyoró-, vagy napraforgó olajjal (sózni csak a sütés végén szabad). |
Utolsó frissítés ( 2015. augusztus 19. )
|
|
Írta: Kapalló G. Gyula
|
2015. június 05. |
 - 1 kg szarvaslapocka
- 30 dkg füstölt szalonna
- 1 tk fokhagymapor
- 1 kis fej vöröshagyma
- 2 ek Wochestershire szósz
- 1 ek sötét szójaszósz
- 1 kk őrölt fehérbors
- 1 kk őrölt feketebors
- 1 kk őrölt erőspaprika (elhagyható)
A szavashúst lehártyázzuk, majd finomra daráljuk a jó minőségű szalonnával és a kis fej vöröshagymával együtt. Ha ezzel megvagyunk, a darálthúsos masszát elkeverjük a fűszerekkel és a szószokkal, majd lefedve, legalább egy éjszakán át hagyjuk érlelődni a hűtőszekrényben. Sütés előtt egy folpackra helyezzük a húst és hengert formázva belőle szorosan feltekerjük, majd egy fél órára a fagyasztóba helyezzük, hogy jól összeálljon és könnyen szeletelhető legyen. Ezután 2-3 cm vastag szeleteket vágunk a 10-12 cm széles hengerből, majd a fóliát eltávolítva, grillrácson vagy serpenyőben, oldalanként 3-4 percig sütjük az így kapott húspogácsákat.
|
Utolsó frissítés ( 2015. június 05. )
|
|
|
|
<< Első < Előző 1 2 3 Következő > Utolsó >>
|
Eredmények 1 - 10 / 24 |