Írta: -ka-pír-
|
2011. november 14. |
- 2 szelet vadlazac filé
 - 1 csésze sózott mandula
- 2 ek vaj
- só, bors
A sózott mandulát egy éles késsel durvára vágjuk, majd száraz serpenyőben enyhén megpirítjuk és kiszedve félretesszük. Ezután a vajat felhevítjük a serpenyőben és a leszárított, sóval, borssal ízesített lazacszeleteket a bőrös felükkel kezdve, oldalanként 2-3 perc alatt megpirítjuk. Ha ezzel megvagyunk, a mandulát megforgatjuk a visszamaradt vajban, majd a halszeletek bőr nélküli felére halmozzuk. Végül a serpenyőt 5 percre előmelegített sütőbe tesszük, hogy a lazac belseje is kellő mértékben "áthúzzon". Vegyes salátát adhatunk hozzá borsmustárral és mézes, balzsamecetes dresszinggel, magos kenyérből készült meleg pirítóssal.
|
Utolsó frissítés ( 2011. november 17. )
|
Írta: Kapalló G. Gyula
|
2011. november 06. |
A Dimenzió Borászat hosszú évek tudatos munkájának eredménye. Szakmai hátterét a Szőlészeti és Borászati Kutató Intézetben megszerzett több évtizedes tapasztalatra, valamint a kor technológia szintje előtt járó legújabb technikai megoldásokra alapozza. Cél, a borászaton keresztül egy kapcsolatot létrehozni a múlt és a jövő között, ötvözve ezzel a tradíciót a természettel és a technikával. Ennek következtében igyekszenek a hagyományos, szinte elfeledett szőlőfajták legmodernebb és legkíméletesebb eljárásokkal való feldolgozásán át, ezen fajták Csipkerózsika álmukból való felélesztését megvalósítani. A borászat központja Miklóstelepen található, ültevényei nagy része korábban a Kecskeméti Szőlészeti és Borászati Kutató Intézethez tartozott, ahol a szőlőtermelésnek évszázados múltja van.
 Kecskemét határában honfoglaló őseink már találkoztak a szőlővel, melyet a III. században Valentinius Római császár idejében telepítettek. Anonymus „Körtvélytó”, „Gyümölcsényerdő” néven említi, amit azóta „Arany Homokjának neveznek. I. Géza (1074-1077) adománylevelében határmegjelölésként szerepel a „Királyné szőlőskertjéig„ jelző. A nap a teremtés, a létezés és az élet szimbóluma. Minden élőlény éltető eleme, ezért a napos órák száma mindig meghatározó szerepű a természetben. Kecskeméten és környékén ez országos viszonylatban is kimagasló. Ezért az itt megtermett gyümölcsök magukban hordozzák a teremtő napot is, ami nagymértékben kihat az itt teremtett borok karakterére. A borászat palackjainak címkéjén látható „Tátos” dob ősi jelképrendszere szimbolizálja, az alsó és felső világok közötti átjárót, kapcsolatot egy másik dimenzióval, amit a bor elfogyasztása után lehet, hogy meg is tapasztalunk. Hiszen a BOR, mindenkinek mást jelent. Van akinek csak egy bódító ital, hogy elmenekülhessen az élet nehézségei elől. Másoknak egy spirituális varázsszer, a rítus és az ünnep része. Kulcs a fizikai és a szellemi világ közötti átjáróhoz, megpihenéshez és megnyugváshoz. Szakrális varázsszer, melynek elfogyasztása után más tudatállapotba kerülünk, és a magasabb dimenziók világát ismerhetjük meg. Spirituális varázslatossága mindig csak az arra érdemes, vagy a kiválasztott embernek mutatkozik meg. Hasonlít a Táltos paripához, aki a hétköznapi embernek ránézésre csak egy szánalomra méltó gebe, de a kis gazdája számára csodálatos fehér paripává válik és elrepíti őt a mitikus útra.
|
Utolsó frissítés ( 2011. november 06. )
|
Írta: -ka-pír-
|
2011. október 25. |
 - 20 kg szarvaslapocka vagy comb
- 5 kg sertés lapocka
- 5 kg sertés zsírszalonna
- 60 dkg só
- 45 dkg őrölt csemegepaprika
- 15 dkg erőspaprika,
- 5 dkg őrölt feketebors
- 5 dkg fehérbors
- 5 dkg őrölt kömény
- 30 dkg fokhagyma
- 3 tk nátrium-benzoát
- 40 m sózott sertésbél
A húsokat és a zsírszalonnát csíkokra vágjuk, majd nagylyukú darálón ledaráljuk. Az így kapott darálthúst összekeverjük a kétféle paprikával, a többi fűszerrel, a zúzott fokhagymával, a sóval, valamint a nátrium-benzoáttal. (Pikánsabbá tehetjük még a masszát 2-3 citrom reszelt héjával, illetve 40-50 dkg szárított paradicsom aprítékának hozzákeverésével.) |
Utolsó frissítés ( 2011. november 02. )
|
Írta: -ka-pír-
|
2011. október 16. |
A szurokfű vagy vadmajoránna - latin nevéből (Origanum vulgare L.) újabban oregánónak is nevezik - a szurokfüvek nemzetségébe tartozó fűszer és gyógynövény. Őshazája a Földközi-tenger medencéjében lehetett; ma már megtalálható Európa és Ázsia nagy részén, sőt már Észak-Amerikában is. Sziklás erdőkben, különösen irtásokon, erdő szélén vadon is előfordul. Az ókori Egyiptomban is ismerték már gyógyhatásait, köhögéscsillapítóként volt közismert, az ókori Görögországban pedig sérüléseket gyógyítottak vele. A középkorban az ételeket a szurokfű olajával óvták meg a mikrobás fertőzésektől. Egész Európában ismerik és használják, de fűszerként főleg a mediterrán konyhára jellemző (gyakran bazsalikommal és rozmaringgal kombinálva). Sajátságos íze van, mely a majorannára és a kakukkfűre emlékeztet. Hazánkban is gyakori, a száraz gyepek, hegyoldalak és erdőszélek növénye. Leginkább a meszes talajokat kedveli. A közkedvelt fűszer és gyógynövény különösen a török, palesztin, arab, szír, portugál és dél-amerikai konyhák kedvence, de egész Európában elterjedt és ma már az olasz konyha ételeit el sem lehet képzelni nélküle. Használhatjuk paradicsommártás ízesítéséhez, grillezett húsokhoz, sült zöldségekhez. A frissen szedett leveleket salátákhoz adhatjuk. Virágzó hajtásait vágva vagy morzsolva árusítják. Nemcsak az olaszos fogásokhoz, de különféle egyéb levesekhez, töltelékekhez, paradicsomos, burgonyás, halas, babos ételekhez, pástétomokhoz, mártásokhoz is jól illik.
|
Utolsó frissítés ( 2011. október 22. )
|
Írta: Kapalló G. Gyula
|
2011. július 01. |
 Aki olvassa a Bor és Vadat, talán kivétel nélkül mindenki tudja, hogy Légli Ottó kapta a Magyar Bor Akadémia által gondozott Év Bortermelője 2010 címet. Az elismerés nem egy bor kiváló minőségének szól, hanem a nyertes több éven át tartó, kiemelkedő teljesítményéért, borainak állandó kiváló minőségéért adományozzák. Az egykor a Kertészeti Egyetem Főiskolai Karán diplomázott, 51 éves balatonboglári borásszal édesapja, édesanyja szerettette meg a szőlőművelés, borkészítés mesterségét. Pályafutását a Balatonboglári Állami Gazdaság Kísérleti Telepének vezetőjeként kezdte, majd 1989-ben saját borászatot alapított, amelyet jelenleg is vezet.  A családi birtok jelenleg 33 hektáron gazdálkodik, évi 1200 hektoliter borának 90 százalékát magyar borkedvelők fogyasztják el, a többi Nagy Britanniában, az USA-ban és Szlovéniában kerül értékesítésre. Szőlőterületeik Balatonboglár Borvidéken a Somogyi-dombság Balaton közeli lankáin találhatóak. A változatos felszínű, védett, meleg domboldalakon, magas mész és agyagtartalmú lösztalajon, érett, zamatos, harmonikus borok teremnek.
Légli Ottó ars poeticája: Célunk, hogy boraink a természetes értékek, mint gyümölcszamatok, savak, üdeség, és a tudatos, felelős emberi munka, mind teljesebb harmóniájának kifejezői legyenek. |
Utolsó frissítés ( 2011. július 01. )
|
Írta: Kende
|
2011. június 26. |
- 1 kg őzgerinc filé
 - 40 dkg hízott libamáj
- 1 ek színesbors
- 2 ek dijon-i mustár
- 1 dl olíva olaj
- 4 szelet rozskenyér
- 30 dkg feketeszeder
- 1 dl vörösbor
- 2 ek méz
- 40 dkg spenótlevél
- 2 ek vaj
- só, bors
A lehártyázott, megtisztított őzgerincet bepácoljuk egy éjszakára a mustárból, olajból és frissen tört színesborsból készült páccal. Másnap az őzgerincről letöröljük a pácot, átfénnyezzük egy kevés olajjal és egészben feltesszük a grillre, ahol kb. 10-12 perc alatt körbepirítjuk. A libamájat szeletenként grillezzük és oldalanként kb. 2 percig.
|
Utolsó frissítés ( 2015. május 08. )
|
Írta: Kapalló G. Gyula
|
2011. június 26. |
- 1 kg szarvascomb, vagy lapocka
 - 1 nagy fej vöröshagyma
- 1 csokor halványító zeller
- 1 nagyobb répa
- 3-4 ek vaj
- 3 ek paradicsompüré
- 2 dl vörösbor
- 2 db babérlevél
- 1 kk cayenne bors
- 1 ek finomliszt
- 1 ek natúr kakaópor
- 10 dkg keserű csokoládé
- 10 dkg pecorino sajt
- 10 dkg fenyőmag
Az apróra vágott hagymát lepirítjuk a felforrósított vajon, majd hozzáadjuk a nagyobb kockákra vágott szarvashúst, amit meghintünk a liszttel és a kakaóval, majd együtt kb. 10 percig pirítjuk tovább. Ezután adjuk hozzá a szintén felaprózott zöldségeket, a paradicsompürét és felöntjük annyi vízzel, amennyi éppen ellepi.
|
Utolsó frissítés ( 2011. június 28. )
|
|