Írta: -ka-pír-
|
2019. június 29. |
Hozzávalók fejenként: - 2-3 szelet vaddisznótarja
- 2 nagyobb burgonya
- 1/2 kisebb batáta (édesburgonya)
- 1-2 fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 2 tk mustár
- 2 ek liszt
- 1 késhegynyi sütőpor
- tk só
- 1-1 kk fekete és fehér bors
- olaj vagy zsír a sütéshez
A csontos tarjaszeleteket enyhén megklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk, majd bekenjük a reszelt fokhagymából és mustárból készült keverékkel. Az így lepácolt hússzeleteket a hűtőben pihentetjük legalább 1 órán keresztül, vagy egy egész éjszakán át. Idősebb vaddisznó esetében a pácolásoz a só helyett vagy mellett használhatunk húspuhító sót is. Amíg a húsok pácolódnak, a burgonyákat egészben, héjastól félpuhára főzzük és hagyjuk kihülni. A vöröshagymákat, a nyers batátát, valamint a főtt burgonyát megpucoljuk és kb. 1 cm vastagságú karikákra vágjuk. A felszeletelt vöröshagymát egy tálba helyezzük és meghintjük sóval, hogy kiengedje a levét. A nyers batátából és a főtt burgonyából készült, nagyobb, pénzérme formájú burgonyákat sózzuk, borsozzuk, enyhén meglocsoljuk olajjal és egy olajozott sütőlapra, vagy sütőpapírra és tepsibe helyezve (úgy hogy a szeletek ne érjenek teljesen egymáshoz) 200 celsius fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt aranybarnára pirítjuk. Mindeközben a pácolt tarjaszeleteket megforgatjuk kevés lisztben és egy nagyobb serpenyőben, felhevített zsiradékon jól átsütjük. Amíg a hús sül, hagymafejenként 1 evőkanál lisztet és egy késhegynyi sütőport mérünk ki egy közepes papír, vagy nejlonzsacskóba. Ebben a keverékben kisebb, kb 1 maréknyi adagokban összerázzuk a sótól kissé megfonnyadt és előzőleg lecsöpögtetett hagymaszeleteket, majd bő, forró olajban ropogósra sütjük.
Borajánló:
Közepesen testes mátrai cabernet franct, szekszárdi kadarkát vagy egri pinot noirt fogyasszunk hozzá. |
Utolsó frissítés ( 2019. augusztus 21. )
|
|
Írta: -ka-pír-
|
2019. április 22. |
- 30 dkg vaddisznó lapocka
- 30 dkg szárnyas máj
- 10 db tojás
- 5 csapott ek finomliszt
- 1/2 cs sütőpor
- 1 nagyobb vöröshagyma
- 10 dkg császárszalonna
- 4 db száraz zsemle
- 1 ek zsír
- 3 tk só
- 2 tk morzsolt majoranna
- 1 tk őrölt feketebors
- 2 tk erdei gombapor vagy 1 ek szárított vargánya apríték
- 2 ek zsemlemorzsa
A vaddisznó lapockát, a szárnyasmájat (az epétől és nagyobb erektől megtisztítva) és a vöröshagymát ledaráljuk. A húspépet sóval, feketeborssal, morzsolt majorannával és a szárított erdei gombákból készített őrleménnyel vagy felaprított szárított vargányával jól összekeverjük és letakarva állni hagyjuk kb. fél órát. A tojásokat felütjük egy nagyobb tálba és kissé felverjük kézi habverővel, majd további keverés mellett kanalanként hozzá adjuk a lisztet és a sütőport, amíg sűrű palacsintatésztához hasonló állagot nem kapunk. A korábban vízbe áztatott száraz zsemléket jól kinyomkodjuk és hozzá keverjük a fűszerezett húshoz, amihez végül hozzá adjuk a lisztes tojáskeveréket és az egészet homogén állagúra keverjük fakanállal. A 24 cm átmérőjű, magasfalú tortaformát (vagy egy megfelelő vaslábast) kizsírozzuk és az aljára császárszalonnából készített "kakastaréjokat" helyezünk el angyalszárny alakzatban, majd a zsemlemorzsával megszórjuk a teljes felületet belülről. Az így előkészített formába öntjük a húsos tojásos keveréket, és 200 fokra előmelegített sütőben 35-40 percig, illetve tűpróbáig sütjük. Ha kihűlt egy lapos tányérra borítjuk és a húsvéti sonkához kínáljuk friss zöldségekkel és egy pohár borral.
Borajánló:
Elsős sorban száraz tokaji furmintot, vagy somlói olaszrizlinget ajánlok hozzá fogyasztani, de a soproni vagy egri cabernet rosék is jól passzolnak hozzá.
|
Utolsó frissítés ( 2019. április 22. )
|
|
Írta: -ka-pír-
|
2018. május 05. |
 - 1 pár vaddisznó szűz
- só, vegyes bors
- vaj a sütéshez
a mártáshoz: - 30 dkg kucsmagomba
- 1 csokor medvehagyma
- 1 dl főzőtejszín
- 1 dl száraz fehérbor
- 1 csapott ek finomliszt
- 5 dkg vaj
- só, fehérbors
a burgonyafánkhoz: - 90 dkg burgonya
- 20 dkg liszt
- 2 tojás
- só, bors
- 1 negyed db reszelt szerecsendió
- 20 dkg zsemlemorzsa
- olaj a sütéshez
A megtisztított, lehártyázott vaddisznószüzet 2,5-3 cm vastagságú érmékre vágjuk, enyhén sózzuk, borsozzuk és a felhevített serpenyőben, kevés vajon oldalanként 3-3 percig sütjük. Ha készen vannak a vaddisznó medálok, szedjük ki őket a serpenyőből és egy előmelegített tányéron, lefedve pihentessük őket 8-10 percig. Amíg a húsok pihennek, elkészíthetjük az egyszerű, de nagyszerű gombamártást is az alábbi módon. A hússütő serpenyőben maradt zsiradékot szórjuk meg egy kanál finomliszttel és gyakori keverés mellett kissé pirítsuk meg, mintha rántást készítenénk. Ezután öntsük fel a száraz fehérborral, és keverjük simára egy kézi habverő segítségével, miközben hozzáadjuk a tejszínt is. Ha simára kevertük a mártást, hozzáadjuk a rusztikusan felvágott kucsmagombát és a vajat is, majd fűszerezzük sóval és egy késhegynyi fehérborssal. Szükség esetén kevés vízzel, vagy tejjel lazíthatunk még a mártás állagán, ha túlzottan sűrű maradna a gomba beleforgatását követően is. A mártást 2-3 percnél tovább ne forraljuk a gombával, mivel az hajlamos teljesen szétfőni. A durvára aprított medvehagymát akkor forgassuk bele a mártásba, ha már levettük a tűzhelyről.
A köretként szervírozott burgonyakroketthez, 90 dkg héjában főtt burgonyát törjünk át, majd hagyjuk kézmelegre kihülni. Ezután keverjük össze a többi hozzávalóval, majd formázzunk belőle kis kolbászkákat, amiket rögtön forgassunk zsemlemorzsába és süssük ki forró olajban.
Borajánló:
Száraz fehérek jöhetnek hozzá a Balaton-felvidékről, pl. rizlingek és kéknyelűek. |
Utolsó frissítés ( 2018. május 05. )
|
|
Írta: -ka-pír-
|
2018. április 27. |
- 3 db burgonya
- 3 db sárgarépa
- 1 db petrezselyem gyökér
- 1 cs újhagyma
- 1 cs medvehagyma
- 1 db zsenge cukkini
- 2 ek olaj
- 1/4 szerecsendió
- 1 kk fehérbors
- 1 dl fehérbor
- só
A burgonyát, répát és gyökeret egy nagylyukú reszelőn lereszeljük, és az újhagyma karikára vágott fehér részével együtt a felhevített olajra tesszük pirulni. Közben sózzuk, borsozzuk és amikor úgy érezzük, hogy már elég pörzsanyag keletkezett a fazekunk alján akkor öntsük fel a száraz fehérborral, jól keverjük át, majd adjunk hozzá annyi forró vizet vagy húslevest, amennyi a zöldségeket jó egy ujjnyira ellepi (1,5-2 l). Ezután hagyjuk a levest addig rotyogni, amíg a zöldségek megpuhulnak, mindeközben pedig reszeljük le a salátacukkinit és vágjuk finomra a medvehagymát az újhagyma zöld szárával.
Ha a zöldségek teljesen megfőttek, ízesítsük még őket egy szerecsendió negyed részének hozzáreszelésével (1 késhegynyi őrölve, de el is hagyható). Ezután botmixerrel krémesítsük a leves alapját, és szükség szerint adjunk hozzá még vizet, vagy húslét, attól függően, hogy mennyire sűrűn szeretjük a krémleveseket. Végül forgassuk bele a levesbe a reszelt cukkinit és kicsivel később a felaprított hagymaleveleket, amivel még további 2-2 percig forraljuk a levest.
Krutonnal vagy anélkül, forrón tálaljuk.
Borajánló:
Fogyasszunk hozzá 2-3 éves száraz Furmintot Tokajból vagy Olaszrizlinget Somlóról, mely borok vulkanikus, animális ízvilága jól illik a medvehagymához és a fehérborshoz. |
Utolsó frissítés ( 2018. április 27. )
|
|
|